Na záněty močových cest jsou ženy velmi náchylné v průběhu celého života. Velkou měrou však k jejich vzniku přispívá těhotenství – močový měchýř je totiž stlačován plodem a nemůže se dobře vyprazdňovat. U žen obecně však stačí ke vzniku infekce jen málo:  prochladnutí, nedostatek tekutin či špatná hygiena. Také z toho důvodu je infekce močových cest druhou nejčastější u nás.

Pokud se objeví, rozhodně nepatří k příjemným věcem, provází ji totiž časté nutkání na močení, které je provázeno pálením, řezáním, stejně jako  bolesti a křeče v podbřišku, bolesti v zádech, bolesti hlavy, nevolnost, vymočení jen nepatrného množství i přes silné nutkání, či zapáchající a nezvykle tmavá moč. Není nezbytné mít vždy všechny ttyto příznaky. Zejména v počátcích těhotenství mohou nevolnosti a těhotenský diskomfort maskovat příznaky zánětu.

„Zánět je ve většině případů vyvolán bakteriemi, které proniknou do močových cest vzestupně močovou trubicí. Mnohdy se jedná o bakterie z oblasti konečníku. Onemocnění může začít velmi prudce během několika hodin, anebo jeho nástup může být i méně nápadný až plíživý,” vysvětluje MUDr. Ivan Kolombo z Urologické poradny Nemocnice Na Homolce v Praze.

Záněty trápí většinu žen

U zdravého člověka je moč sterilní. Obsahuje sice soli a odpadní látky, ale žádné bakterie, viry či plísně. Jakmile však mikroorganismy přilnou k ústí močové trubice a začnou se množit, rozšíří se rychle se do močového měchýře a infekce už klepe na dveře. Fakt, že onemocnění až v devadesáti procentech postihuje především ženy, je dán stavbou močového ústrojí, tj. kratší močovou trubicí. Podle lékařů prodělá většina žen zánět alespoň jednou za život, u některých se stává chronickým, tj. opakujícím se v různých časových intervalech. Jedna z pěti žen se s ním setká nejméně jedenkrát ročně.

Jak se bránit zánětům?

Do jisté míry se však dá zánětu bránit. Velmi důležitý je především pravidelný pitný režim a v případě nadměrného pocení (teplo, fyzická námaha) zvýšený příjem tekutin. Pokud totiž močové cesty nejsou pravidelně proplachovány, bakterie se rychleji množí, což vede právě ke zmíněnému zánětu. Rizikovými faktory je i nošení příliš těsných oděvů a velmi aktivní sexuální život. „Zvýšená sexuální aktivita je provázena vyšším rizikem močových zánětů a jako zvláště škodlivé se pro některé ženy ukázalo používání spermicidních krémů  nebo nevhodných typů poševních pesarů,” vysvětluje doktor Kolombo. Mezi další opatření patří ochrana před prochladnutím, správná životospráva: hodně ovoce a zeleniny, naopak méně černé kávy, silného černého čaje a kořeněných jídel.

Za vším stojí bakterie z tlustého střeva

Nepříjemnou infekci způsobují v převážné většině případů bakterie Escherichia coli, které za normálních podmínek žijí v tlustém střevě a jsou součástí naší stolice. „Původně banální zánět, pokud není správně diagnostikován a léčen, může přejít do chronického stádia onemocnění. Bakterie se dostávají do hlubších vrstev sliznic a léčení pak může být mnohem složitější,” dodává urolog. A přitom léčba je bezpečná a při současných možnostech medicíny velmi úspěšná.

Trápí vás nepříjemné příznaky? Na nic nečekejte – důležité je zánět zachytit včas. I když se stále nejčastěji k léčbě používají antibiotika, nemusí to být vždy nutné a optimální – například díky vedlejším účinků, u chronických zánětů a samozřejmě také u těhotných žen. Zda jsou ve Vašem případě nezbytná antibiotika nebo některý z přírodních prostředků, rozhodne lékař.

Při jakémkoli podezření na zánět močového měchýře nebo močových cest v těhotenství vyhledejte lékaře! Neléčená onemocnění mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod !

Neužívejte sama žádné prostředky ke zmírnění příznaků! V těhotenství nejsou vhodné urologické čaje a jine prostředky, které mohou poškodit Vaše dítě nebo vyvolat potrat nebo předčasný porod!

Tipy, jak se bránit zánětu:

– Vyvarujte se prochlazení.

– Dodržujte pitný režim. Lékaři doporučují 2,5-3 litry tekutin denně, rozložit na menší dávky vprůběhu dne. Díky tomu se zvýší průtok moči, která odplavuje škodlivé látky ztěla ven.

– Nezadržujte moč. Vymočte se vždy, když cítíte potřebu.

– Nezapomeňte na dostatečnou hygienu. Konečník udržujte suchý a vždy jej omývejte zepředu dozadu, abyste zabránily zavlečení bakterií do močových cest.

– Nepoužívejte spermicidní krémy.

– Noste bavlněné a nepříliš těšné prádlo.

zdroj: forumzdravi.cz

Categories: Zdraví a sport

One comment

Záněty močových cest v těhotenství

Napsat komentář