Potřebujete novou dlažbu? Ať už zvelebujete interiér či exteriér, měli byste tomuto kroku věnovat velkou pozornost. Dlažbu si pořizujete na dlouhou dobu, takže by se vám měla skutečně líbit, ale také by měla splňovat technické požadavky.

Design dlažby

Vybíráte-li dlažbu, je třeba ji sladit se zbytkem interiéru. Estetické hledisko je důležité. Nová dlažba může váš pokoj zcela povznést, ale také  při špatném výběru lze vytvořit rušivý nesoulad.
Na trhu je v dnešní době mnoho druhů dlažby a rozmanité je i jejich barevné provedení.

Technické požadavky na dlažbu

Designové hledisko ovšem není jediný aspekt, který by vás měl při výběru dlažby zajímat. Soustřeďte se i na další vlastnosti, které by měla vaše dlažba splňovat.
V potaz musíte vzít to, zda dlaždičky volíte do interiéru či exteriéru. V exteriéru jsou dlaždice více namáhané, a proto také musí být odolnější, a to jak proti mechanickému poškození, tak i proti absorpci vody. Důležitým parametrem je tedy nasákavost dlažby. Nejodolnější je tzv. slinutá dlažba, která má minimální nasákavost materiálu.

Pokud je dlažba hodně namáhaná, dbejte také na odolnost proti opotřebení, tzv. otěruvzdornost.
Sháníte vhodnou dlažbu do sprch, koupelen, okolo bazénu či na jiná místa, na kterých můžete snadno uklouznout? Pak je třeba se soustředit na protiskluznost. Ta je zajištěná speciální glazurou.
Máte už nějaké dlaždice a chcete si dokoupit další? Dejte si pozor na to, abyste vybrali správný odstín, který potřebujete. Nespoléhejte na to, že okem rozeznáte barvu, kterou hledáte. I když to porovnáte s dlaždicí, kterou už máte, můžete se snadno splést o odstín, a to pak na hotové podlaze nevypadá dobře. Jak  tedy poznat správný odstín? Je nutné sledovat číselný či znakový kód na obalu. Ten nám prozradí i rozměr, který rovněž může být matoucí.

Vyberte takovou dlažbu, která bude pro vás představovat výhodnou investici a se kterou budete spokojeni dlouhá léta.

Categories: Bydlení

Napsat komentář