Žárovka je opravdu obrovský vynález, ale vyžaduje hodně úspor z vaší kapsy. Proto vědci vymysleli další typy vhodných osvětlení vašeho bytu. Jestli jste ještě nezaregistrovali změnu doby, která vám chce uspořit peníze vydané za svícení, tak je právě na čase. Stále svítíte klasickou žárovkou? Zářivka uspoří až 80 % energie za svícení.

Zářivky – úspora elektrické energie

Kompaktní zářivky oproti klasickým žárovkám mají delší životnost (o 9 000 hodin). Zářivky umí přeměňovat větší část elektrické energie než klasické žárovky. Zářivky přemění 80 % elektrické energie, kdežto klasické žárovky přemění jen 10 % elektrické energie. Zářivky se již vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech, takže pasují do většiny lustrů. Některé zářivky jdou i stmívat.

Jejich start je oproti klasickým žárovkám pomalejší. Některé typy zářivek snáší časté zapínání a vypínání, ale některé typy na to ještě přizpůsobeny nejsou. Jestli máte tik, který se projevuje častým saháním na vypínač, tak vypínač opatřete krytem. Tento kryt vám znemožní vypínat zářivku často. Když ji budete chtít zhasnout, tak kryt odklopíte. Při častém zapínání a vypínání zářivky se zvyšuje spotřeba elektrické energie.

Úspora energie není jen mýtus

Vyzkoušejte zářivku sami a uvidíte, jestli jste uspořili 80 % elektrické energie za svícení. Když ale budete zářivku vyměňovat za novou, tak nezapomínejte na to, že obsahuje rtuť. Nefunkční zářivku musíte umístit do nebezpečného odpadu nebo do prodejny, kde jste zářivku zakoupili.

Categories: Bydlení