Vzduch v otopné soustavě je velký problém. Může vás totiž připravit až o tisíce korun ročně. Jak se ho zbavit? Pomůže automatický odvzdušňovací ventil.

Hladinoměr vám dá včas vědět, kdy vodu doplnit. Protože málo vody v topném systému je stejně špatné jako přítomnost vzduchu. Poslední jmenovaný problém je ale velice častý. Naštěstí se dá snadno vyřešit.

Vzduch v potrubí = problémy

Voda má oproti jiným kapalinám velkou nevýhodu – trpí totiž velkou jímavostí plynů. V systému vytápění to pak může nadělat pořádnou neplechu. K jímavosti dochází už při napouštění vody. Tlak působí na vodní hladinu a vzduch obsažený v potrubí. Ten se pak ve vodě rozpouští. Při distribuci do potrubí pak dojde na tolikrát omílané zavzdušnění radiátorů.

Jaké to má následky? V první řadě se sníží ohřev radiátorů. Při stejném výkonu kotle se radiátory ohřejí jen zčásti. Kvůli zavzdušněné otopné soustavě tak ročně můžete přijít i o tisíce korun. Řešení je přitom velice jednoduché a účinné. Stačí vzít speciální klíč, povolit odvzdušňovací ventil a počkat, dokud z radiátoru nevyprchá veškerý vzduch.

Automatické odvzdušňování

Ještě jednodušším řešením je pak automatický odvzdušňovací ventil. Stejně jako manuální odvzdušňovací ventil se i ten automatický upevňuje přímo na radiátory, v některých případech i na potrubí. Důležité je, aby byl dobře připevněný, jinak nebude plnit svoji funkci. Jakmile splníte veškeré požadavky, automatický odvzdušňovací ventil se postará o odvzdušnění celé otopné soustavy. Vy tak ušetříte spoustu peněz a budete si užívat optimalizovaného vytápění.

Automatický odvzdušňovací ventil můžete pořídit například na eshop.afriso.cz. Najdete tu celou řadu výrobků, systémů a náhradních dílů, které vám přijdou vhod. Trendem posledních let je především systém ekvitermní regulace. Ten si můžete nechat nainstalovat a ušetřit tak na vytápění i několik tisíc korun ročně.

Categories: Bydlení Finance